Gaminator. Gry online.

graj lub zgiń
Szukaj

Jesteś tutaj pierwszy raz. Bardzo nam miło. Zarejestruj się, aby zyskać dostęp do największej bazy video o grach, możliwości wrzucania swoich treści, a także do systemu podpowiadania gier – Game Connect.

Logowanie

Zamknij Wyślij uwagę
 

Galactic Civilizations II: Władcy Strachu (PC)

Lubię to! 2

Premiera Świat - 21 luty 2006 Premiera Polska - 21 lipiec 2006

Ocena użytkowników: bardzo dobra

1 osób chce zagrać w tą grę

miejsce w rankingu: n.a.

 

 

Gatunek: Strategia Podgatunek: Turowa Cechy gry: Wolna kamera

Tematyka: Science-Fiction, Rozgrywka: Singleplayer

Moja ocena: 1 2 3 4 5

 

grasz?
close

Game market

zgłoś tę grę

Na tę platformę mamy: 51 screenów, 1 recenzji,

« Powrót do listy recenzji

Galaktyka i jej mieszkańcy

[ + dodaj własną recenzję ]
Recenzja dodana przez 666gonzo666 666gonzo666
Czy jesteśmy sami w kosmosie? Jakie są inne rasy, jeśli istnieją? Takie pytania to ciekawa pożywka dla naukowców, literatów i... twórców gier. Pewnie każdy jest w stanie podać przynajmniej kilkanaście tytułów, gdzie występują mniej lub bardziej inteligentni przedstawiciele obcych ras. Jedną z nich jest Galactic Civilizations 2. Czy odpowiada ona na powyższe pytania? Czy stanowi ona dobrą rozgrywkę? Przekonacie się czytając moją recenzję.

Graliście kiedykolwiek w serię Master of Orion? Jeśli tak, i seria wam się spodobała, to GalCiv 2 powinien przypaść wam do gustu. Należy od do gier typu 4X, od głównych cech, jakimi są „explore, expand, exploit, and exterminate”.
W skrócie, w GalCiv 2 kierujemy jedną z dostępnych ras, rozszerzając jej wpływy w poznawanym kosmosie, zajmując kolejne planety, oraz rozwiązywać ewentualne spory za pomocą floty i ataków planetarnych.

-Patrz, zaraz wzniesie się w przestworza!
- Tak, doktorze, też jestem dumny. Sam straciłem wiele lat życia, by w końcu wprowadzić w życie ten nowy typ napędu. Ku chwale rasy ludzkiej!
- Nie musisz dawać w to tyle patosu, przyjacielu. Wystarczy być dumnym


O co w tym chodzi? Wyobraźcie sobie, że macie przed sobą otwartą, wielką galaktykę, w której rywalizujecie lub współpracujecie z rożnymi obcymi rasami. Zajmujecie kolejne planety i dbacie o ich rozwój, by życie na nich kwitło. Wspaniała wizja, prawda? Tak, to właśnie, i wiele, wiele więcej, daje Galactic Civilizations 2.

Gra jest wspaniale rozbudowana – zawiera wiele płaszczyzn, które musi kontrolować gracz, i to jest znakomite! Można mieć wpływ na wiele rzeczy - kontrolujecie poziom podatków i wydawanie ich, rozbudowywanie planet, czy nawet projektowanie nowych statków kosmicznych.

Kto tu jest, poza nami?

Witajcie, potężni Terranie! Jesteśmy z wielkiej konfederacji kosmicznej! Chcielibyśmy z wami handlować. Na początek, by okazać dobrą wolę, przekażemy wam technologię Rozszerzonego Wsparcia Życia.

Spójrzmy na same dostępne rasy. Grę mam po angielsku, więc i takie nazwy przedstawię: Terran Alliance, czyli ludzie, robotyczny Yor Collective, bojownicze Drengin Empire, Altarian Republic, będąca bardzo zbliżona do ludzi, Drath Legion, dziwaczna Torian Confederation, sprytni Dominion of the Korx, i bardzo neutralne Arcean Empire. Do tego można „stworzyć” własną rasę. Rasą nie do sterowania są Dread Lords, którzy w pojedynczej rozgrywce nawet mogą nie wystąpić. Poza głównymi rasami, czasem pojawiają się mniejsze rasy, z którymi można na przykład handlować.. Każda z ras ma swoje podejście etyczne – złe, neutralne, lub dobre. Czasem, w różnych sytuacjach, gracz podejmuje decyzję, dającą zwrot ku danej etyce.

Drzewko technologiczne w Galactic Civilizations 2 jest dobrze rozbudowane. Zawiera wynalazki z wielu różnych kategorii, od etyki, przez bronie, po napędy przestrzenne i w sumie tylko od gracza zależy, które działy technologiczne rozwija. Jedną z możliwości wygrania jest opanowanie ostatecznej wiedzy, dzięki której zyskuje się władzę nad galaktyką. Tak, właściwie pojedynczą grę można przejść, nie wdając się w żaden konflikt.

Kierowanie państwem nie jest łatwe. A co dopiero całą rasą...

Ogromna liczba różnych mechanizmów może lekko przerażać na początku, ale wraz z upływem czasu sprawia, że gra coraz bardziej wciąga. Weźmy nawet prosty mechanizm zasiedlania planet. Mają one określony poziom. Czasem w danym układzie jest więcej niż jedna planeta nadająca się do zasiedlenia – wtedy należy wysyłać na nie kolejne statki kolonizacyjne, by je zajmować. Ciekawa sytuacja występuje, kiedy w danym układzie osiedla się obca rasa – oczywiście, ewentualne podbicie jej to nie jest jakiś szczególny problem, no, chyba, że ta posiada akuratnie większą flotę gwiezdną niż gracz. Tak czy inaczej, dalej miło myślę o takich drobiazgach z rozgrywki. Jedyne, co mi nie przypadło do gustu, to słabe zdobywanie informacji o innych rasach.

W grze jest kampania, jednak ja wolałem sobie pograć w losowo wygenerowanej galaktyce. Można tutaj ustawić sporo parametrów – wielkość, częstotliwość występowania gwiazd, planet, w tym nadających się do zamieszkania, czy występujących anomalii.

Walka z obcymi

Żołnierze! Walcząc z tymi przeklętymi robotami, pamiętajcie, Celem tej wojny nie jest śmierć za ojczyznę, ale sprawienie, aby tamten złom rozpadł się za swoją. Należy im się, za zbombardowanie Andersony!


W Galactic Cililizations 2 można spędzić długie godziny, kierując którąś z ras do podboju galaktyki. Osobiście wolałem brać udział w wyścigu technologicznym, zamiast walczyć, choć i niewielkie podboje również powziąłem – na walki w sumie ma się jednak za mały wpływ.

Właśnie, walki toczą się zarówno w przestworzach galaktyki, jak i na planetach. W kosmosie walczą statki, do tego drugiego należy już wysyłać żołnierzy. Właściwie całkiem nieźle jest to skonstruowane, choć jest wspomniany problem zbyt małej kontroli – właściwie niewiele można zrobić, poza paroma wcześniejszymi ruchami.

Społeczność Galaktyki

-Drogi Lordzie Vega, co byś powiedział na podwyżkę podatków od wszystkich stacji kosmicznych
-Ah, ,mój przyjacielu...nie jest to zły pomysł. Przynajmniej Dreginowie będą musieli płacić, za tą nielegalnie postawioną w naszej części galaktyki!


Fajnie jest mieć wielkie wpływy w galaktyce. W centralnym ogranie zarządzającym galaktyką zazwyczaj można przegłosować swoje racje. Ten zbiera się raz na jakiś czas i zajmuje się jedną, losową kwestią. A właśnie, ciekawy jest fakt istnienia demokracji – otóż, w parlamencie rasowym, można stracić wpływy na rzecz innych partii, należy więc dbać, by mieć jak największe poparcie społeczne. Na przykład windować zbytnio do góry podatków, bo to denerwuje obywateli.

Mógłbym wymieniać jeszcze długo, ale wątpię, by chciało się wam to czytać. Tak czy inaczej, zapamiętajcie – ja poziomem rozbudowania, i dopracowania gry byłem wprost zachwycony. Można wciągnąć się na długie godziny! Jak ktoś lubił, to co było w Master of Orion – tu dostaje tego wiele więcej.

Piękne mgławice, planety, gwiazdy
Nieco inaczej sprawa wygląda z grafiką. Ta nie jest zła, ale bardzo oszczędna. W sumie podoba mi się to, jak wygląda galaktyka, a także wszelkie projekty ras – swoją drogą, większość jest za bardzo humanoidalna, ale w sumie jest całkiem ok. Za to przeszkadza przedstawienie bitew, bo to jest dość siermiężne.

Muzyka w Galactic Civilizations 2 to rzecz znakomita. Podniosłe motywy muzyczne naprawdę pasują do kosmicznej strategii. Szkoda jedynie, że avatary ras nie mają czytanych tekstów – nie ma tych zbyt wiele, więc nie sprawiłoby to autorom większego problemu. Odgłosy bitew też w sumie mogłyby być lepsze, ale to szczegół.

Naprawdę, jakość Galactic Civilizations 2 jest na najwyższym poziomie. Daję bardzo mocną dziewiątkę. Gra większych wad nie ma, a te, które są, można bez problemu wybaczyć. Po tym, jak już od dziewięciu lat nie ma nowej części MoO, to Galactic Civilizations 2 godnie ją zastępuje. Grę polecam każdemu fanowi strategii.

Podobała Ci się recenzja? Jeśli tak kliknij "graj"

recenzja dodana przez: 666gonzo666 666gonzo666 który uważa że gra ma takie plusy i minusy

+ Plusy

+  Niesamowicie grywalna na wiele tygodni!
+ Wielość rzeczy do ogarnięcia walki, rozwój, technologie, podatki, etc, itp., itd.
+ Możliwość grania pokojowo
+ Budowa własnych statków

Minusy

  Większych brak
 Z mniejszych: "oszczędna" grafika

dlatego 666gonzo666
ocenia tę grę na:

9

Grafika 70%

Dźwięk 70%

Gameplay 100%Komentarze   0

Podaj kod z obrazka: odśwież
 
brak komentarzy

Użytkownicy, którzy lubią tę grę:

Gaminator.tv

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka